NEOPLAN Tourliner: 20 yıldır Avrupa Yollarının Demirbaşı

NEOPLAN Tourliner: 20 yıldır Avrupa Yollarının Demirbaşı

Seyahat otobüsleri arasında sınıfının öncü modeli olan Tourliner yolcu otobüsü, 20 yıl önce NEOPLAN markası altında yeni bir başlangıç seviyesi sınıfı olarak piyasaya sürüldü. MAN’ın Stuttgart-Mohringen’deki Gottlob Auwarter GmbH & Co KG’yi devralmasından kısa süre sonra Tourliner, ortak MAN teknoloji platformu üzerine inşa edilen ilk yolcu otobüslerinden biri oldu.

Bugün ikinci neslinde önemli ölçüde olgunlaşan Tourliner, artık Avrupa ve Türkiye yollarında kendisine sağlam bir yer edinmiş durumda. Tourliner, MAN Truck & Bus’ın ilk kez Brüksel’deki Busworld 2023’te sunacağı yeni model yılında, önemli bir teknik yükseltme daha görecek.

Bugün 20 yıla yayılan tarihi ile Tourliner, 2025 yılında 90. yıldönümünü kutlayacak Stuttgart merkezli, köklü geleneğe sahip NEOPLAN markasıyla gelişmeye devam ediyor. Onlarca yıldır güvenilir teknoloji kullanan yüksek kaliteli, yenilikçi otobüsleri temsil eden NEOPLAN şirket tarihinin şüphesiz en önemli günlerinden birisi 1 Şubat 2008 dir. Bu tarihte otobüs bölümü, uluslararası alanda faaliyet gösteren MAN Nutzfahrzeuge Grubu içindeki sinerjilerden yararlanmak amacıyla bu gruba entegre edildi. Bugün, tüm NEOPLAN modelleri, 2003 yılında yeni Tourliner ile başarılı şekilde başlatılan bir geleneğin devamı olarak Ankara’daki modern MAN otobüs fabrikasında üretiliyor. Araç, Temmuz 2003’te Mohringen’deki eski ana fabrikada “Tourliner Summertime” mottosu altında sunuldu. İlk tasarım konsepti daha önce IAA 2002’de “X-liner” adı altında sunulan araç, özellikle floresan yeşil boyası nedeniyle heyecan yarattı. İki dingilli Tourliner SHD ve uzun üç dingilli Tourliner SHD L modellerinde, satışa başlanılmadan önce müşteri geri bildirimleri doğrultusunda birçok değişiklik yapıldı.

İlk neslin geliştirilmesi

MAN ve NEOPLAN otobüslerinin gelişimi noktasında o yıllarda ortaya atılan fikir hem basit hem de endüstriyel açıdan mantıklıydı. MAN’ın eski Teknoloji Direktörü Erno Bartha’nın himayesinde geliştirilen standart Lion’s Coach, 2002 yılında yenilenmişti ve ilk NEOPLAN otobüsünün teknik temelini oluşturacaktı. Amaç, gelenek açısından zengin Starliner, Cityliner, Skyliner ve Euroliner model yelpazesini tamamlamak ve onu standart yolcu otobüsü segmentine genişletmekti. Tourliner, aynı zamanda Michael Streicher (Dış Tasarım) ve Andrea Lipp (İç Tasarım) başkanlığında yeni kurulan NEOPLAN Tasarım Departmanı’nın çizim masasındaki ilk modellerden biriydi. Michael Streicher kısa sürede Starliner ve Cityliner için NEOPLAN’a özgü ve markayı tanımlayan Sharp Cut tasarımının yaratıcısı olarak tanındı. Açık ve net şekilde çizilmiş “Melek Gözler” (Angel Eye) tarzı, aracın ikinci neslinin özünde de görülebiliyor.

Tourliner, tipik NEOPLAN tek spotlu farlarla kendini gösterdi. Arka kısımda ise yuvarlak LED ışıklar kullanıldı. Tasarım genel olarak, kısa süre sonra piyasaya sunulan iki yeni model, Starliner ve Cityliner için öne sürülen fikirleri kullanmaksızın NEOPLAN tasarım dilinde eski yüzyıldan yenisine geçildiğini göstermekteydi. İlk Tourliner’ın iç mekânında hala birçok yuvarlak unsur ve uzun yıllardır popüler olan açık mavi iç mekân (Plaj Mavisi) bulunuyordu.

Bu yüksek kalite özellikleriyle NEOPLAN Tourliner’ın geniş bir müşteri yelpazesini heyecanlandırması da uzun sürmedi. Başta Birleşik Krallık’ta pazarlanan sağdan direksiyonlu modeller de dahil olmak üzere, ilk nesilden yaklaşık 2.500 araç tescil edildi. Bunların yaklaşık yüzde 70’i, 12 metrelik iki dingilli versiyondu. Bu otobüslerden bir tanesi Güney Afrika’daki 2010 Futbol Dünya Kupası’nda kullanılırken, diğer modeller de en başta profesyonel bisikletçiler için olmak üzere özel takım otobüsleri olarak donatıldı. Cazip fiyat-performans oranı sayesinde Tourliner, uzun mesafeli tarifeli servis operasyonları için de her zaman popüler bir seçim oldu; özellikle de kesintisiz düz zemini ve ön veya arka aksın üzerindeki isteğe bağlı tekerlekli sandalye asansörü sayesinde.

İkinci nesil standartları belirliyor

NEOPLAN, o dönemde olduğu gibi bugün de araçlarıyla sektörde çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Mevcut ürün yelpazesi, özgün tasarımları sayesinde her zaman coşkulu bakışları üzerine çeken özel araçlarıyla göz dolduruyor. Bu durum, 2016 yılında tanıtılan Tourliner’ın ikinci nesli için geçerli. Özellikle  net ve hassas hatlara sahip optimize edilmiş Sharp Cut tasarımı, yeni görsel standartlar belirliyor. Araç, yaklaşık yüzde 20’lik iyileştirmeler sağlayacak şekilde yenilenen aerodinamik tasarımı sayesinde rüzgâr tünelinde son derece düşük sürtünme ve referans değerleri elde etti. Tüm bunlar da ön cam ile tavan penceresi arasındaki yumuşak geçiş, aerodinamik olarak optimize edilmiş A sütunu ve pürüzsüz yüzeyli yan duvar gibi çok sayıda ayrıntıyla mümkün oldu. Böylelikle, yeni Tourliner dinamik ve estetik unsurları benzersiz bir şekilde birleştirmiş oldu. Modeli diğerlerinden ayıran tasarımın önemli bir unsuru da ön koltuk sırasındaki yolcuların dışarıyı kolayca görebilmesi için öne doğru uzanan geniş B sütununun görsel olarak parçalanmasıyla oluşturuldu. Bu değişim aynı zamanda aracın dışına da daha farklı bir görünüm kazandırırken, ön gövdedeki 20 yıl kampanyası logosunu da daha görünür hale getirdi.

Tüm bu özellikler sayesinde, bugün ikinci nesil Tourliner’ın NEOPLAN Ailesi’nin bir parçası olduğunu anlamak için tek bir bakış yeterli oluyor. Tavana şık bir şekilde uzanan ön kubbe, tavan klima sisteminin önündeki kaplamanın dinamik kuyruklu yıldız formunda uzanışı, ayırt edici ve iyi tanımlanmış farlar (“Melek Gözler”) ve hâlihazırda birçok ödül almış olan Sharp Cut tasarımı gibi ayrıntılar, aracın gerçek bir NEOPLAN olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Lansmanından kısa süre sonra iF Tasarım Ödülü’nü alan Tourliner, aynı zamanda son derece davetkâr atmosferi ve maksimum seyahat konforuyla da etkileyiciliğini koruyor. Yüksek kaliteli malzemeler, yeni neslin modern aydınlatma konsepti ve kapsamlı bilgi-eğlence ekipmanı geriye istenecek hiçbir şeyi bırakmıyor. Yolcular bol ışığın ve ferahlık hissinin tadını çıkarırken, bagaj raflarının yüzer tasarımı, LED aydınlatma ve yeni servis setleri de tüm bu özelliklere ekstra katkıda bulunuyor.

Büyük ilgi gören Tourliner’ın iç tasarımı sonraki yıllarda yeni eklemelerle daha da geliştirildi. Tourliner’ın birinci sınıf varlığına katkıda bulunan en önemli yeni özellikler ise, tekne güvertesi görünümündeki zemin, krom korkuluklar ve bagaj raflarındaki, aynı zamanda iç mekânda ürün adını LED aydınlatma sayesinde dikkat çekmeden vurgulayan arkadan aydınlatmalı öğeleri oldu. Tourliner doğal olarak, NEOPLAN Individual serisinden başka modüllerle de yükseltilebilir hale geldi.

2003’ten bu yana 3.850’den fazla araç satıldı

Tourliner modeli serisinin ikinci neslinin iki farklı varyasyonu bulunuyor. Bu nedenle her müşteriye bireysel ihtiyaçları için mümkün olan en iyi çözümü sunuyor. Özellikle esneklik NEOPLAN’da her zaman temel odak noktası oluşturuyor. 12,1 metre uzunluğa sahip kısa model, maksimum 51 yolcuya üstün konfor sunuyor. Busworld 2017’de ailenin en son üyesi olarak, ekstra uzun iki dingilli araç takip etti. Tourliner C’nin 13,1 metre uzunluğa sahip iki dingilli versiyonu, özellikle maksimum koltuk sayısı için optimize edilerek, 55 kişiye kadar oturma imkânı sağlandı. Araç bu haliyle özellikle uzun mesafeli tarifeli servisler için daha ideal hale getirildi. 2003 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, her iki nesilden toplam 3.850 NEOPLAN Tourliner aracı montaj hattından çıktı.