SÜRÜCÜLER İÇİN KARAKTER SAHİBİ ASLANLAR: MAN Individual Lion S, Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazandı

SÜRÜCÜLER İÇİN KARAKTER SAHİBİ ASLANLAR: MAN Individual Lion S, Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazandı

MAN Truck & Bus’ın, Lion S modelleri TGX ve TGE, Red Dot Design Award 2022- Red Dot Tasarım Ödülü’nün 48 uzmandan oluşan uluslararası jürisini etkilemeyi başardı. Sürücüler arasında popüler olan standart donanım ve özellikleri ile MAN’ın uzun mesafe kamyonu TGX ile hafif ticari araç TGE van, “Ticari Araçlar” kategorisinde 60 ülkeden gelen ürünlerin kıyasıya mücadele ettiği yarışmada ipi göğüsledi. MAN, 20 Haziran’da Essen’de düzenlenen törenle ödülünü aldı.
• Red Dot Tasarım Ödülü, MAN kamyon ve vanlarının mükemmel tasarlanmış sürücü- odaklı özel Lion S donanım çizgisini onurlandırdı.

• Red Dot Ödülü jürisi de Lion S modellerinin kendine özgü stil unsurlarının uyumlu etkileşiminin yanı sıra araç içindeki ve dışında oluşturulmuş olan fiber karbon görüntüsünü takdir etti.

• TGX Lion S’in aldığı Red Dot 2022 ödülü, yeni MAN Kamyon Neslinin 2020’de piyasaya ilk çıkışından bu yana iF Design Award- iF Tasarım Ödülü, German Design Award- Alman Tasarım Ödülü ve International Truck of the Year- Uluslararası Yılın Kamyonu unvanı da dâhil olmak üzere aldığı prestijli ödülleri daha da ileriye taşıdı.

MAN Truck & Bus Satış ve Pazarlama’ dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Friedrich Baumann, “Individual Lion S modellerinin Red Dot Tasarım Ödülleri’nde takdir görmesi, MAN Individual fabrika çıkışı model yelpazesi ve büyüyen Lion S ailesi için özellikle güzel bir başarıdır. Ticari araçlarda, hesaba katılması gereken sadece verimlilik değil, aynı zamanda duygudur. Çünkü lojistiğin özelikle her gün yollarda olan kişilerin, sürücülerin tutkusuna ihtiyacı vardır. Biz, onlara kamyonlarımızla gurur ve kimlik vermek istiyoruz. Bu amaçla MAN, Lion S modelleri ile gerçek karakterler önermektedir” dedi.

Red Dot kurucusu ve CEO’su Profesör Dr. Peter Zec de “Ticari Araçlar” kategorisinde MAN’ın Lion S modelleri de dâhil olmak üzere yarışan başarılı araçları överek, “Bu yılın yarışmasında, ödül kazanan ürünlerin gösterdiği çarpıcı yaratıcılıktan özellikle etkilendim. Biçim ve işlevsellik konularında hala şaşırtıcı tasarımlar olduğu gerçeği, tam anlamıyla etkileyici ve övgüyü hak ediyor. Bu ürünlerin kalitesinin inovasyon derecesine eşdeğer olduğu gerçeği, onları Red Dot Ödülü: Ürün Tasarımı 2022’nin haklı kazananı yapıyor” diye konuştu.

TGX uzun mesafe kamyon ve TGE van Lion S versiyonları, duygu dolu tasarımları, yüksek kaliteli malzemeleri ve rafine stil unsurlarıyla kendi serilerinin eşsiz üst modelleri oldu.

MAN Truck & Bus tasarım bölümünde seçkin araçların renk ve malzeme tasarımından sorumlu Carolin Schütt, “Ticari araçların tasarımını iyi kullanılabilirlik belirlediğinden, renk ve malzeme seçimi hayati önem taşıyor. Bu nedenle Yeni Kamyon Neslinin geliştirilme aşamasının en başından beri sürücülerin ve işyeri sahiplerinin geri bildirimlerini, pratik uzmanlıklarını sürekli bünyemizde topladık. Sürücüler işlerini yaparken, kendilerini rahat hissetmeli ve yaptıkları işten gurur duymalılar. Bu hepimiz için çok önemli. Lion S modellerimiz, bu yaklaşımı istikrarlı bir şekilde bünyelerinde barındırıyor” dedi.

Aracın dışındaki başarılı tasarım işi, tamponlardaki ve aynalardaki karbon uygulamalarının yanı sıra piyano siyahı radyatör alanıyla kombinlenmiş kırmızı vurgularda açıkça görülüyor. İç mekânda uygulanan tasarım dili; deri direksiyondaki kırmızı dekoratif dikiş, kırmızı emniyet kemerleri, kırmızı elmas dikişli Alcantara deri koltuklar ve uyumlu kolçaklar ile kapı eklentileri iç mekânı karakterize ediyor. Kırmızı Aslan nakışı ile süslenmiş koltuk başlıkları da tasarıma farklı bir hava katıyor.

MAN Individual Lion S modellerindeki tüm bu ayrıntılı, pratik iç ve dış tasarım; Red Dot Design Awards’ın bu yılki bağımsız jürisini etkiledi. 23 ülkeden 48 tasarım uzmanı MAN’ın renk ve malzeme tasarım uzmanları tarafından sunulan Lion S modellerinin “Ticari Araçlar” kategorisinde sunulan sayısız ürün arasında öne çıktığına karar verdi. Bu özel aslanları, herkesin kazanmaya can attığı Red Dot ile ödüllendirdi.

Red Dot Tasarım Ödülü Hakkında:

Red Dot Design Award, tasarım alanındaki çeşitliliği profesyonel olarak değerlendirebilmek amacıyla üç disipline ayrılmıştır: “Red Dot Ödülü: Ürün Tasarımı”, “Red Dot Ödülü: Markalar & İletişim Tasarımı” ve “Red Dot Ödülü: Tasarım Konsepti”. Red Dot Award, yaklaşık 20.000 bin ürünün yarıştığı, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından bir tanesidir. İlk kez 1955’te jüri, dönemin en iyi tasarımlarını değerlendirmek amacıyla bir araya geldi. 1990’larda, Red Dot CEO’su Profesör Dr. Peter Zec, ödüle ad verdi ve markasını kazandırdı. O zamandan beri peşinden koşulan “Red Dot” ödülü, tasarım mükemmelliğinin uluslararası saygı gören mührü oldu. Ödül kazananlar yıllıklarda, müzelerde ve online mecralarda sergilenmektedir.