Çünkü Cimri

Çünkü Cimri

Çünkü Cimri

Günümüzde taşımacılık sektörünün en büyük gider kalemi yakıt. Bilhassa, maliyetlerin devamlı artmasına rağmen navlunların yerinde saydığı ve hatta geriye gittiği bir dönemde, 1 puanlık yakıt tasarrufu bile firmalara can suyu olabiliyor.

MAN bunu biliyor ve uzun yıllardır daha fazla gücü daha az yakıtla kullanıcısının emrine sunmak için çalışmalar yapıyor.

Diesel motoru icad eden ve ilk kez bir kamyonda başarıyla uygulayan MAN’ın en verimli ve tasarruflu motoru üretmesine şaşırmadığınızı biliyoruz. Ama MAN’da halâ şaşıracağınız çok şey var.

Efficientline 2 serisi yakıt tasarrufunun geldiği son nokta. Bir verimlilik zirvesi olan Euro 6 Efficientline 2, Euro 5 selefinden %6,5 daha az yakıt tüketiyor. Peki Euro 5 Efficientline ne kadar cimriydi?

Türkiye yol ve sahalarında yüzlerce uygulama alanında tescil edildi ki; MAN çekici ve kamyonlar muadillerinden 100 km’de en az 2 litre daha az yakıt tüketiyor.

100 km’de 2 litre daha az yakıt tüketimi; yıllık ortalama 100.000 km kullanımda 2.000 litre yakıt, yani yaklaşık 8.000.-₺, ortalama 5 yıl araç ömrü hesabıyla 40.000.-₺ tasarruf demek, bir araç için, sizin kaç aracınız var?

Peki MAN çekici ve kamyonlar nasıl bu kadar tasarruflu olabiliyor? Aşağıdaki maddeleri aklınızdan çıkarmayın.

1. Motor verimliliğinin artırılması
3. nesil Common Rail motor
APM: Hava sistemi yönetimi
Uzun ömürlü ECO Alternatör

 

2. Aerodinamik dirençlerin azaltılması
Ön güneşlik yok
Kapılarda aerodinamik uzantılar
Aeropaket (Yan rüzgarlık)

3. Ağırlığın azaltılması
Hafif motor
Alüminyum hava tankları
Alüminyum jantlar

4. İyileştirilmiş yuvarlanma direncine sahip lastikler

5. MAN patentli uygulamalar

  • MAN EfficientCruise®
  • MAN Efficient Roll
  • MAN TopTorque
  • MAN TipMatic® 2

Daha az yakıyor, daha fazla taşıyor, daha az masraf çıkarıyor, daha çok kazandırıyor!

İşi uzmanından daha detaylı bir şekilde öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sektör ve bölgeniz ile ilgili referans merak ediyorsanız, buraya tıklayıp iletişim bilgilerinizi girerek bize sorabilirsiniz.

Kendi yol ve yük şartlarınız ile test sürüşü yapmak isterseniz, aynı yolla bize ulaşabilirsiniz.

Yolda, yükte, yatırımda; MAN yanında!

MAN EfficientCruise®

GPS destekli EfficientCruise® hız sabitleme kontrol sistemi, mevcut rota üzerindeki eğimleri analiz eder, mümkün olduğu kadar çok yakıt tasarrufu sağlamak için araç hızını ayarlar ve uygun olduğunda, MAN TipMatic®’in vites küçültmesini reddeder. GPS sinyali, depolanan topografya haritalarındaki aracın konumunu ve sürüş yönünü belirlemek için kullanılır. Mevcut yük ve motor devri gibi ilave faktörleri dikkate alarak, ilerideki rota için optimum sürüş hızı stratejisi hesaplanır. Uygun hız, sürücü tarafından istenen hız ve aynı zamanda sürücü tarafından da etkilenebilen 4 kademeli bir hız toleransı doğrultusunda hesaplanır ve ayarlanır.