Çünkü Öncü

Çünkü Öncü

Çünkü Öncü

Kökleri 1758 yılına, yani bundan tam 258 yıl öncesine dayanan bir üreticiden bahsediyoruz.

Obernhausen şehrinde kurulan demir döküm fabrikası ile üretime başlıyor MAN. Bugünkü sağlamlık ve dayanıklılığının genlerinden geldiğini anlıyoruz.

Ve o gun bugündür faaliyet gösterdiği her alanda öncü oluyor MAN. Bunlardan belki de en önemlisi MAN’ın adıyla özdeşleşen motor teknolojisi.

1893 ve 1897 yılları arasında Rudolf Diesel, [MAN] Augsburg Makine Fabrikası’nda dünyanın ilk dizel motorunu üretiyor. Düşünün, bugün dünyanın en çok kullanılan motorunu bir MAN mühendisi icad ediyor ve adını veriyor. MAN gurur duyuyor. Ama bu MAN’a yetmiyor.

MAN ilk kamyonunu 1903 yılında üretiyor. 1924 yılında MAN’ın ürettiği bir kamyon, bugünün motor teknolojisine yön veren direkt enjeksiyonlu dizel bir motoru kullanan ilk vasıta oluyor. Ama bu da MAN’a yetmiyor.

1932 yılında, 150 beygir gücünde dünyanın en güçlü dizel motoruna sahip kamyonu MAN tarafından üretiliyor. MAN çığır açmaya devam ediyor.

1951 yılında, turbo yükleyicili dizel motora sahip ilk kamyon yine MAN tarafından üretiliyor.

2000 yılı geldiğinde MAN 1 milyonuncu kamyonu banttan indirirken, 2004 yılında; Euro 6 normu ile neredeyse tüm markalar tarafından kullanılmaya başlanan Common Rail motorlu MAN kamyonların tanıtımı yapılıyor ve MAN son teknolojiyi 10 yıl önce kullanmaya başlıyor.

Otomotiv dünyasında verimlilik, performans ve çevre için gelişim tüm hızıyla sürerken, ağır vasıta pazarının teknoloji lideri, kurulduğundan beri MAN oluyor.

Ve genlerinde mühendislik olan MAN, iş ortaklarının tüm ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılamak için geliştirmeye devam edecek.