Kaliteli Bir Araç Aynı Zamanda da Ekonomik midir?

Kaliteli Bir Araç Aynı Zamanda da Ekonomik midir?

Kaliteli Bir Araç Aynı Zamanda da Ekonomik midir?

Yakıt ekonomisi, tüm araç grupları için oldukça önemli bir parametre olarak otomotiv dünyasının üretim ve tasarım aşamalarını artarak devam eden büyük bir ivmeyle etkilemeye devam etmektedir. Yapılan araştırmalar günümüzde sanılanın aksine araç ilk alım maliyetlerinin yakıt tüketim maliyetleri ile karşılaştırıldığında çok ama çok düşük seviyelerde olduğunu göstermekte. İşte tam da burada aracın kalitesi, fiyatı, performansı ilgili pek çok soru gelir aklımıza! İlk alım maliyeti diğerlerine göre sadece bir tık önde ancak oldukça kaliteli bir araç mı almalı yoksa ilk alım maliyetine bakarak mı araç alımına karar verilmeli. Aşağıda da detaylandıracağım şekilde kaliteli bir araç aynı zamanda ekonomik ve karlı bir araçtır. Çünkü kaliteli araçlarda yakıt tüketimini minimize etmek için pek çok donanım bulunur. Yakıt tüketimi de minimum olur. İşte size MAN araçlarımızdan birkaç örnek;

  • Aracın motor ve yürüyen aksamı ile mükemmel uyuma sahip otomatikleştirilmiş şanzımanlar (TipMatic),
  • GPS desteği ve topografik yol bilgisi sayesinde yaklaşık 3 km öncesinden seyretmekte olduğu güzergâhtaki bir yokuş veya inişi bilen, böylece vites seçimini bu koşullara göre otomatik olarak revize edebilen muhteşem yenilik; Efficient Cruise;
  • İnişli yol koşullarında, belirli şartlar dahilinde, aracın daha fazla aşağı yönlü salınım yapabilmesine olanak sağlayan müthiş yardımcınız; Efficient Roll
  • Aracın motorundan daha az güç çekmek yakıt tasarrufunun anahtarlarındandır. Birçoğumuzun bildiği gibi klimanın devreye alınması yakıt tüketimini tetikleyici bir etkendir mesela. Bu mantıkla MAN mühendisleri burada hava yönetim sisteminde bir devrime imza atıyor. Hava kompresörü, çalışma basıncına ulaşınca uyku moduna alınıyor. Bunun anlamı da yakıt ekonomisi!
  • Rölantide uzun süreli çalışma motor için yüksek yakıt tüketimine neden olur. Bunu optimize etmek için sunulan otomatik stop fonksiyonu.

Bu liste uzar gider, buraya bir virgül atmakta fayda var.

Kaliteli araçların ilk alım maliyetleri rakiplerine nazaran bir miktar yüksek görünse de aracın yaşamı boyunca tükettiği yakıt göz önüne alındığında aslında çok da önemli olmadığı görünmekte.

Peki, araştırmalar ne diyor? Araştırmalara göre yakıt tüketiminin operasyonel maliyetler içerisindeki yeri günümüzde yaklaşık %60! Kısaca, rakamlar da kalite ve ekonomi diyor.

KALİTELİ OLMAYAN ŞEYLER DAHA FAZLA PARAYA MAL OLUR.
“Philip Crosby”

KALİTE YÜKSELİRSE, MALİYETLER AZALIR.
“Tom Peters”

Kısaca Kaliteli araç; sahada operasyon yaşamı boyunca en fazla yakıt ekonomisini sağlarken sahip olduğu üstün, teknolojik donanımlarla da eşsiz konfor ve güvenlik sağlayan aracın adıdır. Bu tanımın ticari araçlardaki karşılığı da MAN’dır!

Herkese ekonomik ve güvenli yolculuklar!

Levent Kireç
MAN Eğitim Akademisi Eğitmeni